Budowa domu w Tatrach

26 października 2014 | Kategoria: Wybór | Tagi: , , , ,

Budowa domu w Tatrach Z jednej stronny wymarzony dom można wybudować wszędzie, z drugiej jednak jego otoczenie odgrywa bardzo istotną rolę. Jeśli zależy nam na ciekawym położeniu i przepięknych widokach zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o budowie domu w Tatrach. Tatry to miejsce, którego z pewnością nie trzeba reklamować, co roku odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. W tym kawałku naszego kraju można znaleźć niemal wszystko, co potrzebne jest do życia, świeże powietrze, spokój, idyllę, od której tak odległe są duże miasta. Przyjeżdżając tu na wakacje bardzo łatwo można zakochać się w tym miejscu i zamarzyć o pozostaniu w nim na zawsze. Budowa domu w tej części naszego kraju na pewno będzie bardzo dużym wyzwaniem, jeśli jednak możemy pozwolić sobie na taką inwestycję bez wątpienia będziemy zadowoleni z naszej decyzji. Pierwszą przeszkodę na drodze do realizacji naszego planu możemy napotkać już na samym początku, kiedy to będziemy chcieli zakupić działkę budowlaną. Jeśli marzy nam się dom z widokiem na Tatry cena działki na pewno będzie horrendalnie wysoka, stąd nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki luksus. Zabierając się za budowę domu w Tatrach powinniśmy pamiętać o tym, że większość znajdujących się w tym rejonie budynków znoszonych jest w charakterystycznym, góralskim stylu. Wśród zabudowy zdecydowanie dominują bogato zdobione domy drewniane, które wbrew pozorom doskonale chronią przez srogimi mrozami, panującymi zimą w tej części kraju. Budując dom z drewna można liczyć się z tym, że proces jego wznoszenia nie będzie tak czasochłonny jak stawianie tradycyjnego domu z cegły czy betonu. Powinniśmy pamiętać również o charakterystycznych, spadzistych dachach ważnych głownie ze strategicznego punktu widzenia. Zimą, kiedy biały puch osnuwa całą okolicę konieczne jest pozbywanie się jego nadmiaru z dachów. Odpowiednie nachylenie zadaszenia sprawia, że śnieg sam zsuwa się z jego powierzchni.

Wybór rolet

26 października 2014 | Kategoria: Początki | Tagi: , , , , ,

Rolety zewnętrze są w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne, za ich pomocą nie tylko zapewnimy sobie egipskie ciemności, kiedy tylko będziemy chcieli porządnie się wyspać, ale również ochronimy nasze mieszkanie przed niechcianymi gośćmi. Montowanie rolet zewnętrznych cieszy się ogromną popularnością szczególnie w domach jednorodzinnych, które chcemy chronić nie tylko przed złodziejami, ale również przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Budowa domu to poważna inwestycja, dlatego też większości osób zależy na tym, by w przyszłości ich mieniu nic nie zagrażało. Rolety zewnętrze nie są wprawdzie zbyt estetyczne, nie do takiej funkcji zostały jednak stworzone. Jeśli zdarza nam się wyjeżdżać z domu na dłuższy czas na pewno rolety doskonale się sprawdzą. Z drugiej jednak strony powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zasłonięte przez dłuższy czas okna przyciągają wzrok i dają znać otoczeniu o tym, że jesteśmy nieobecni. Potencjalny włamywacz z pewnością będzie miał na uwadze ów fakt, jeśli tylko będzie przygotowywał się do napadu na jeden z domów w okolicy. Z tego też względu w kwestiach bezpieczeństwa nie można polegać jedynie na roletach. Stanowią one dodatkową, ale nie jedyną ochronę, jeśli zależy nam na nieco bardziej profesjonalnych środkach ostrożności to z pewnością warto pomyśleć o założeniu alarmów przeciwwłamaniowych. W sklepach można natknąć się jednak nie tylko na rolety zewnętrze, ale również na znacznie tańsze i powszechniej znane rolety wewnętrzne, które każdy bez przeszkód będzie mógł zamontować samodzielnie. Większość z nich jest stosunkowa niedroga, a ze względu na dość szeroką gamę wymiarów każdy będzie mógł znaleźć coś idealnego na swoje okna. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre z firm zajmujących się rozprowadzaniem okien mają w swojej ofercie rolety idealnie dopasowane do sprzedawanych produktów. Sprawdzą się one doskonale we wszystkich pomieszczeniach, chroniąc nas przed nadmiarem słońca jak również zapewniając komfort i wygodę w czasie snu.

Budowa domu w okolicach rzek

23 października 2014 | Kategoria: Bezpieczeństwo | Tagi: , , , ,

Budowa domu w okolicach rzek Na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużo mówiło się o tym, że klimat na terenie naszego kraju znacząco się zmienia. Z jednej strony robi się coraz cieplej, z drugiej wczesną wiosną coraz powszechniejsze stają się powodzie. Pojawiają się one nawet na terenach, które do tej pory nie były nimi zagrożone. Z tego też względu budowa domu w okolicy dużych rzek może okazać się o wiele bardziej niebezpieczna. Stosowanie różnego rodzaju technologii, które teoretycznie mają chronić dom przed podnoszącym się poziomem wody może działać jedynie na naszą wyobraźnię. Dzięki poczuciu, że nasz dom jest wzmocniony z pewnością będziemy mogli spać spokojnie, kiedy jednak rzeka wyleje nawet najlepsze zabezpieczenia nie będą w stanie ochronić naszego rodzinnego gniazdka. Powinniśmy liczyć się z możliwością wystąpienia takiej sytuacji i mieć świadomość tego, że okazyjne ceny działek w okolicach rzek nie powinny kusić nas zbyt bardzo. Zanim osiedlimy się na takim terenie warto przyjrzeć się historii tego miejsca, sprawdzić, czy na przestrzeni ostatnich lat poziom wody w rzece znacząco się zmienił. Możemy również popytać okolicznych mieszkańców o powodzie, wprawdzie o tych największych mówi się wiele w telewizje, niemniej jednak mniejsze podtopienia nierzadko są pomijane w mediach. Jeśli na danym terenie rzeka wylewała powinniśmy liczyć się z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka sytuacja się powtórzy. Ważne jest również to, jak rozległe tereny zajmowały dotychczasowe podtopienia oraz jakie środki zostały podjęte przez władze miasta, by zapobiec kolejnym tragediom. Mieszkanie nad Wisłą w niewielkich miastach takich jak Tczew może mieć ogromny urok, z drugiej jednak strony mieszkanie w takim miejscu jest jak siedzenie na tykającej bombie o spóźnionym zapłonie. Wprawdzie nie wiemy, kiedy wybuchnie, jednak możemy spodziewać się, że w końcu taka sytuacja nastąpi, dlatego nawet jeśli zdecydujemy się na budowę w takim miejscu musimy pamiętać o ubezpieczeniu naszego domu.

Budowa domu na wsiach

22 października 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , ,

Budowa domu na wsiach Jeszcze kilkanaście lat temu wsie uchodziły za miejsca dalece zacofane i zapomniane przez społeczeństwo. Każdy, komu zależało na karierze i rozwoju starał się trzymać z daleka od wiejskich środowisk, obecnie jednak owe dysproporcje są niemalże niewidoczne zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Mieszkanie na wsi przestało być już powodem wstydu, wiele zamożnych osób pragnie się tu osiedlić, by po pracy móc uciec od zgiełku wielkiego miasta. Budowa domu na wsi jest z pewnością o wiele tańsza niż stawianie analogicznej konstrukcji w centrum wielkiego miasta. Przede wszystkim ze względu na to, że działki budowlane są tu stosunkowo tanie, wiele z nich zostało zaadaptowanych z dawnych obszarów rolnych i osiąga niezbyt wygórowaną cenę. Z drugiej jednak strony na takich terenach mogą wystąpić problemy z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej czy elektrycznej, dlatego dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się tymi kwestiami jeszcze zanim podpiszemy notarialny akt zakupu. Jeśli chodzi o zalety budowy domu na wsi to na pewno można zaliczyć do nich uroki okolicy, w otoczeniu lasów i łąk można odnaleźć dawno utracony spokój, odprężyć się i odciąć od problemów dnia codziennego. Z drugiej jednak strony nawet jeśli mieszkamy niedaleko wielkiego miasta, nigdy nie będziemy mieli pełnego dostępu do wielu atrakcji związanych z życiem w miejskiej dżungli. Wiele osób ze względu na konieczność dojazdów wieczorami czy w weekendowe popołudnia woli zostać w domu niż kierować się do kina czy teatru. Niemniej jednak, dla wszystkich tych, którzy nie uważają odległości za zbyt wielką przeszkodę, mieszkanie z dala od zakorkowanych ulic i codziennego hałasu nie stanie się przyczyną porzucenia kulturalnej strony życia. Jeśli coraz poważniej planujemy budowę własnego domu, a od zawsze marzyło nam się mieszkanie na wsi zdecydowanie możemy postawić na takie rozwiązanie, dokonanego wyboru na pewno nie będziemy żałować.

Praca w domu

20 października 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , , ,

Budowa domu, zwłaszcza jeśli w projekcie znajduje się dość przestronna siedziba może okazać się również doskonałym sposobem na znalezienie sobie miejsca pracy. Zaadaptowanie parteru na gabinet lekarski, salon fryzjerski czy kosmetyczny to w dzisiejszych czasach coraz powszechniejszy zabieg. Otwarcie biznesu we własnym domu bez wątpienia ma swoje wady oraz zalety, do tych pierwszych należy zaliczyć potencjalne problemy związane z odseparowaniem od siebie spraw biznesowych i prywatnych. Jeśli mamy małe dzieci może być im dość ciężko zrozumieć, że mama pracuje i nie może się nimi zająć, pomimo tego, że znajduje się w pomieszczeniu tuż obok. A jak wiadomo maluchy, które plączą się pod nogami pacjentów czy klientów nie są zbyt przychylnie odbieranym zjawiskiem. Poza tym należy mieć świadomość tego, że wiele osób może nachodzić nas również wówczas, gdy nie przyjmujemy interesantów. Chociaż na drzwiach będzie wisiała tabliczka niektórzy nie będą zbyt skłonni do tego, by uszanować nasz prywatny czas. Z tego też względu wiele osób niezbyt chętnie podchodzi do pomysłu pracowania na terenie domu. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie ma również wiele konkretnych zalet, do których należy zaliczyć fakt, że nie będziemy musieli ponosić żadnych dodatkowych kosztów za wynajem budynku. Musimy również pamiętać o tym, że koszty eksploatacji wody czy energii elektrycznej są znacznie niższe w prywatnych budynkach niż pomieszczeniach gospodarczych. Wreszcie nie będziemy musieli również tracić czasu na dojazd do pracy czy też powrót do domu, wszystko będzie rozgrywało się bowiem pod jednym dachem. Osoby, które marzą o tym, by otworzyć własny gabinet lekarski czy też zacząć czesać klientki na własną rękę zdecydowanie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje własny biznes, jeśli tylko zdecydują się na przystosowanie nieznacznej części swojego nowo wybudowanego domu do przyjmowania interesantów.

Dodatki na miarę

18 października 2014 | Kategoria: Wybór | Tagi: , , , ,

Dodatki na miarę Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele potrafią zmienić trafnie dobrane dodatki. Jeśli zależy nam na tym, by budowa domu nie poszła na marne i by wzniesione przez nas ściany stały się przytulnym gniazdkiem dla całej rodziny będziemy musieli pomyśleć o elementach dekoracyjnych. Nawet jeśli początkowo nie możemy pozwolić sobie na zbyt wielkie wydatki, bo budowa domu pochłonęła większą część naszego budżetu, zawsze możemy postawić na nieco tańsze rozwiązania. Każdy pokój stanie się o wiele bardziej przytulny, kiedy w oknach powiesimy zasłonki i firanki, chociaż mogłoby się wydawać, że są to niepozorne elementy dekoracyjne to w rzeczywistości potrafią wiele zmienić. Zawsze możemy liczyć również na magię świeczek, które wyglądają bardzo efektowanie zarówno wówczas, gdy je zapalimy jak i wtedy, gdy tylko przyglądamy się im przyglądamy. Wiele produkowanych obecnie świeczek wygląda bardzo okazale, umieszczane są w pięknych kielichach lub też wyrzeźbione są na nich ciekawe kształty. Nawet zwykłe podgrzewacze mogą wyglądać bardzo efektowanie, jeśli tylko umieścimy je w ładnej miseczce czy też starym kieliszku ozdobionym zerwanym z ogrodu kwiatem. Warto wspomnieć również o tym, że wiele dodatków zwykle kryjemy głęboko w szafie, nie zdając sobie nawet sprawy z ich istnienia. Być może zatem nadszedł czas, by odkurzyć nieco stare pudła i wygrzebać z nich czy to pamiątki przywiezione z wakacji czy też inne bibeloty, jakie nagromadziły nam się przez lata. Bardzo efektowanie zawsze wyglądać będą ustawione na komodzie zdjęcia naszych najbliższych. Nie możemy zapominać także o obrazach, które pod warunkiem, że nie są kiczowate są w stanie nadać charakteru każdemu wnętrzu. Strojąc nasz nowo wybudowany dom powinniśmy jednak pamiętać o tym, że z ilością dodatków także można przesadzić. Lepiej w tym względzie kierować się minimalizmem, pojedyncze ozdoby będą prezentowały się efektownie, ich nadmiar jednak sprawi, że całość będzie zbyt przytłaczająca.

« poprzednie  

Blog hobbistyczny na temat budowy domu.

O stronie

Możliwość zamieszkania w nadmorskich miejscowościach bardzo silnie oddziałuje na wiele osób. Któż nie chciałby budzić się każdego ranka, słyszeć szumu morza i w kilka minut móc dotrzeć na skąpaną w blasku słońca plażę? Marzenia o mieszkaniu nad morzem może okazać się rzeczywistością, jednak budowa domu w takim miejscu jest bardzo dużą i kosztowną inwestycją. Przede wszystkim ze względu na trudności z wykupieniem odpowiedniej działki, dostępność wolnej przestrzeni wciąż jest bowiem niewystarczająca. Poza tym warto zdawać sobie również sprawę z tego, że mieszkanie w takiej okolicy ma swoje ujemne strony na czele z zagrożeniem zalaniem.