Budowa domu w dużych miastach

5 grudnia 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , , ,

Budowa domu w dużych miastach Duże miasta na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przyciągały ludność z całego kraju, uważało się bowiem, że tylko w takich miejscach można odnieść sukces i odmienić swoje życie. Obecnie, w żywo zmieniającym się świecie miasta nie są już tak chętnie wybierane, a coraz więcej osób potrafi docenić spokój, jaki daje życie na peryferiach. Wielkie miasta wciąż jednak silnie oddziałują na wyobraźnię wielu osób i są chętnie wybierane przez osoby z wielkimi ambicjami. Budowa domu w dużym mieście nie jest zadaniem łatwym, głównie ze względu na dość znaczne zagospodarowanie terenu. Znalezienie działki budowlanej w centrum graniczy z cudem, a i mniej popularne dzielnice nierzadko są dość trudno dostępne dla nowych inwestorów. Zanim rozpoczniemy zatem budowę domu będziemy musieli dość sporo czasu poświęcić na poszukiwanie działki budowlanej, zwłaszcza jeśli nie znamy miasta zbyt dobrze. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak odległość od centrum, czy też miejsca naszej pracy. Istotna może okazać się również okolica, podczas gdy w jednych dzielnicach dominują wielkie blokowiska, supermarkety i hale targowe, a o kawałku zieleni można zapomnieć, inne rejony są o wiele lepiej zagospodarowane i bardziej przyjazne. Nawet w środku wielkiego miasta można znaleźć spokój i ciszę, jeśli tylko wie się, czego się szuka. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, w jakiej odległości od naszego miejsca zamieszkania znajdują się inne wielkie miasta. I tak na przykład wielu mieszkańców Gdyni bardzo ceni sobie możliwość szybkiego przemieszczania się do Gdańska. Sama Gdynia nie jest może największym miastem, ale jest bardzo urokliwa i o wiele spokojniejsza niż Gdańsk, ceny działek w tym rejonie z pewnością są bardzo wysokie, niemniej jednak wiele regionów jest o wiele bardziej dostępnych. Może okazać się, że nawet codzienne dojeżdżanie do Gdańska nie będzie zbyt uciążliwe, jeśli tylko wykażemy się odrobinę dobrej woli.

Etapy budowy domu

13 listopada 2014 | Kategoria: Początki | Tagi: , , , ,

Etapy budowy domu Wznoszenie wymarzonego domu dla naszej rodziny to proces, składający się z wielu bardzo żmudnych i wymagających dużego nakładu pracy etapów. Zanim zatem przystąpimy do działania powinniśmy dokładnie zaplanować kolejne kroki, jakie nasz czekają. Na początku konieczne będzie uporanie się ze wszystkimi formalnościami, musimy wybrać miejsce, w którym będziemy chcieli zamieszkać, zakupić działkę jak również uzyskać szereg mniej i bardziej ważnych pozwoleń. Zakup działki budowlanej w różnym stopniu może obciążyć nasz budżet, jeśli zależy nam na posesji w wielkim mieście powinniśmy liczyć się z kosztami sięgającymi nawet miliona polskich złotych, w małych miasteczkach i na wsiach ceny nie są jednak tak wygórowane i z pewnością uda nam się upatrzyć coś odpowiedniego w rozsądnej cenie. Kiedy już zdobędziemy działkę będziemy musieli wyposażyć ją w podstawowe media to znaczy dostęp do prądu elektrycznego, gazu oraz kanalizacji. Taki proces ze względu na swoją biurokratyczność może zabrać o wiele więcej czasu niż byśmy sobie tego życzyli, niemniej jednak aby budowa mogła ruszyć będziemy musieli się z tym uporać. Wreszcie konieczne będzie zakupienie gotowego bądź wykonanego na nasze zamówienie projektu domu, w którym będziemy kiedyś mieszkać. Projekt taki będzie nam potrzebny między innymi przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Gdy go otrzymamy o naszym planach będziemy musieli powiadomić jeszcze nadzór budowlany. Dopiero wówczas zgodnie z prawem możemy rozpocząć upragnioną budowę. Załatwienie formalności jest zatem pierwszym krokiem zbliżającym nas do upragnionego celu, kolejny będzie wykonanie prac przez opłaconą przez nas firmę budowlaną. To ona zajmie się stawianiem murów, kładzeniem fundamentów oraz wykończeniem dachu. Gdy po miesiącach ciężkiej pracy nasz dom nabierze konkretnych kształtów będziemy mogli zająć się ostatnim elementem budowy domu- jego wykańczaniem i urządzaniem.

Budowa domu w Tatrach

26 października 2014 | Kategoria: Wybór | Tagi: , , , ,

Budowa domu w Tatrach Z jednej stronny wymarzony dom można wybudować wszędzie, z drugiej jednak jego otoczenie odgrywa bardzo istotną rolę. Jeśli zależy nam na ciekawym położeniu i przepięknych widokach zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o budowie domu w Tatrach. Tatry to miejsce, którego z pewnością nie trzeba reklamować, co roku odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. W tym kawałku naszego kraju można znaleźć niemal wszystko, co potrzebne jest do życia, świeże powietrze, spokój, idyllę, od której tak odległe są duże miasta. Przyjeżdżając tu na wakacje bardzo łatwo można zakochać się w tym miejscu i zamarzyć o pozostaniu w nim na zawsze. Budowa domu w tej części naszego kraju na pewno będzie bardzo dużym wyzwaniem, jeśli jednak możemy pozwolić sobie na taką inwestycję bez wątpienia będziemy zadowoleni z naszej decyzji. Pierwszą przeszkodę na drodze do realizacji naszego planu możemy napotkać już na samym początku, kiedy to będziemy chcieli zakupić działkę budowlaną. Jeśli marzy nam się dom z widokiem na Tatry cena działki na pewno będzie horrendalnie wysoka, stąd nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki luksus. Zabierając się za budowę domu w Tatrach powinniśmy pamiętać o tym, że większość znajdujących się w tym rejonie budynków znoszonych jest w charakterystycznym, góralskim stylu. Wśród zabudowy zdecydowanie dominują bogato zdobione domy drewniane, które wbrew pozorom doskonale chronią przez srogimi mrozami, panującymi zimą w tej części kraju. Budując dom z drewna można liczyć się z tym, że proces jego wznoszenia nie będzie tak czasochłonny jak stawianie tradycyjnego domu z cegły czy betonu. Powinniśmy pamiętać również o charakterystycznych, spadzistych dachach ważnych głownie ze strategicznego punktu widzenia. Zimą, kiedy biały puch osnuwa całą okolicę konieczne jest pozbywanie się jego nadmiaru z dachów. Odpowiednie nachylenie zadaszenia sprawia, że śnieg sam zsuwa się z jego powierzchni.

Budowa domu na wsiach

22 października 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , ,

Budowa domu na wsiach Jeszcze kilkanaście lat temu wsie uchodziły za miejsca dalece zacofane i zapomniane przez społeczeństwo. Każdy, komu zależało na karierze i rozwoju starał się trzymać z daleka od wiejskich środowisk, obecnie jednak owe dysproporcje są niemalże niewidoczne zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Mieszkanie na wsi przestało być już powodem wstydu, wiele zamożnych osób pragnie się tu osiedlić, by po pracy móc uciec od zgiełku wielkiego miasta. Budowa domu na wsi jest z pewnością o wiele tańsza niż stawianie analogicznej konstrukcji w centrum wielkiego miasta. Przede wszystkim ze względu na to, że działki budowlane są tu stosunkowo tanie, wiele z nich zostało zaadaptowanych z dawnych obszarów rolnych i osiąga niezbyt wygórowaną cenę. Z drugiej jednak strony na takich terenach mogą wystąpić problemy z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej czy elektrycznej, dlatego dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się tymi kwestiami jeszcze zanim podpiszemy notarialny akt zakupu. Jeśli chodzi o zalety budowy domu na wsi to na pewno można zaliczyć do nich uroki okolicy, w otoczeniu lasów i łąk można odnaleźć dawno utracony spokój, odprężyć się i odciąć od problemów dnia codziennego. Z drugiej jednak strony nawet jeśli mieszkamy niedaleko wielkiego miasta, nigdy nie będziemy mieli pełnego dostępu do wielu atrakcji związanych z życiem w miejskiej dżungli. Wiele osób ze względu na konieczność dojazdów wieczorami czy w weekendowe popołudnia woli zostać w domu niż kierować się do kina czy teatru. Niemniej jednak, dla wszystkich tych, którzy nie uważają odległości za zbyt wielką przeszkodę, mieszkanie z dala od zakorkowanych ulic i codziennego hałasu nie stanie się przyczyną porzucenia kulturalnej strony życia. Jeśli coraz poważniej planujemy budowę własnego domu, a od zawsze marzyło nam się mieszkanie na wsi zdecydowanie możemy postawić na takie rozwiązanie, dokonanego wyboru na pewno nie będziemy żałować.

Praca w domu

20 października 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , , ,

Budowa domu, zwłaszcza jeśli w projekcie znajduje się dość przestronna siedziba może okazać się również doskonałym sposobem na znalezienie sobie miejsca pracy. Zaadaptowanie parteru na gabinet lekarski, salon fryzjerski czy kosmetyczny to w dzisiejszych czasach coraz powszechniejszy zabieg. Otwarcie biznesu we własnym domu bez wątpienia ma swoje wady oraz zalety, do tych pierwszych należy zaliczyć potencjalne problemy związane z odseparowaniem od siebie spraw biznesowych i prywatnych. Jeśli mamy małe dzieci może być im dość ciężko zrozumieć, że mama pracuje i nie może się nimi zająć, pomimo tego, że znajduje się w pomieszczeniu tuż obok. A jak wiadomo maluchy, które plączą się pod nogami pacjentów czy klientów nie są zbyt przychylnie odbieranym zjawiskiem. Poza tym należy mieć świadomość tego, że wiele osób może nachodzić nas również wówczas, gdy nie przyjmujemy interesantów. Chociaż na drzwiach będzie wisiała tabliczka niektórzy nie będą zbyt skłonni do tego, by uszanować nasz prywatny czas. Z tego też względu wiele osób niezbyt chętnie podchodzi do pomysłu pracowania na terenie domu. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie ma również wiele konkretnych zalet, do których należy zaliczyć fakt, że nie będziemy musieli ponosić żadnych dodatkowych kosztów za wynajem budynku. Musimy również pamiętać o tym, że koszty eksploatacji wody czy energii elektrycznej są znacznie niższe w prywatnych budynkach niż pomieszczeniach gospodarczych. Wreszcie nie będziemy musieli również tracić czasu na dojazd do pracy czy też powrót do domu, wszystko będzie rozgrywało się bowiem pod jednym dachem. Osoby, które marzą o tym, by otworzyć własny gabinet lekarski czy też zacząć czesać klientki na własną rękę zdecydowanie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje własny biznes, jeśli tylko zdecydują się na przystosowanie nieznacznej części swojego nowo wybudowanego domu do przyjmowania interesantów.

Jak radzić sobie z kosztami?

15 października 2014 | Kategoria: Wykończenie | Tagi: , , ,

Jak radzić sobie z kosztami? Budowa domu to potężna i kosztowna inwestycja, na którą większość osób nie może pozwolić sobie bez dodatkowego wsparcia. Rozwiązania można poszukiwać na kilka sposobów, niektóre z nich są łatwiejsze inne trudniejsze do zastosowania. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy musimy jednak liczyć się z jej wszystkimi konsekwencjami. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być zaciągnięcie kredytu na budowę domu, o który w dzisiejszych czasach można ubiegać się w większości banków. Złożenie wszystkich dokumentów może być bardzo uciążliwe, potrzebny będzie tu bowiem biznes plan, uwzględniający wszystkie koszta inwestycji. Musimy mieć również świadomość tego, że nawet najlepszy bank nie będzie w stanie pokryć za nas wszystkich kosztów inwestycji. Aby ubiegać się o kredyt konieczne jest posiadanie również wkładu własnego o określonej wysokości. Wiele osób niechętnie podchodzi jednak do zaciągania tak wysokiego kredytu, który trzeba będzie spłacać przez kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Jeśli do pożyczonej sumy doliczymy odsetki bardzo szybko okaże się, że nasza inwestycja była o wiele większa niż nam się wydawało. Osoby, które nie chcą zaciągać kredytów mogą postawić na budowę domu etapami, zwykle ciągnie się ona wówczas przez lata. Wszystkie inwestycje przeprowadzamy we własnym tempie, kiedy postawimy surowe mury i możemy pozwolić sobie na wstawianie okien czy kładzenie dachu po prostu to robimy. Jeśli jednak nasze przychody nie są zbyt duże, często budowa domu ciągnie się latami, a my tracimy dodatkowe środki budżetu na wynajem mieszkania czy pokoju. Nieco inaczej sprawa przedstawia się, jeśli mamy możliwość mieszkania u rodziców i nie musimy martwić się o płacenie jakichkolwiek rachunków. Wówczas wszystkie pieniądze bez większego problemu możemy inwestować w prace nad powstaniem naszego domu. O tym, który ze sposobów na poradzenie sobie z tak wielką inwestycją jaką jest budowa domu będziemy chcieli wybrać, przyjdzie nam zdecydować samodzielnie.

 

Blog hobbistyczny na temat budowy domu.

O stronie

Sprzęt do monitoringu AHD Możliwość zamieszkania w nadmorskich miejscowościach bardzo silnie oddziałuje na wiele osób. Któż nie chciałby budzić się każdego ranka, słyszeć szumu morza i w kilka minut móc dotrzeć na skąpaną w blasku słońca plażę? Marzenia o mieszkaniu nad morzem może okazać się rzeczywistością, jednak budowa domu w takim miejscu jest bardzo dużą i kosztowną inwestycją. Przede wszystkim ze względu na trudności z wykupieniem odpowiedniej działki, dostępność wolnej przestrzeni wciąż jest bowiem niewystarczająca. Poza tym warto zdawać sobie również sprawę z tego, że mieszkanie w takiej okolicy ma swoje ujemne strony na czele z zagrożeniem zalaniem.