Wybór materiałów podłogowych

3 listopada 2014 | Kategoria: Wykończenie | Tagi: , , , ,

O ile budowa domu to zadanie, na które większość przeciętnych obywateli nie ma zbyt wielkiego wpływu, ze względu na to, że zwyczajnie nie zna się ani na materiałach budowlanych, ani na technologiach budowy, urządzanie wnętrz to już zupełnie inna kwestia. Ostatni etap budowy domu daje pole do popisu każdemu, kto chciałby wykazać się w tym względzie. Jednym z ważniejszych wyborów, jakie staną przed nami będzie na pewno dopasowanie materiałów podłogowych do charakteru każdego wnętrza. Najbardziej popularne w dzisiejszych czasach są panele podłogowe oraz płytki, ich rozmieszczenie w dużej mierze uzależnione jest od funkcji, jaką ma pełnić dane pomieszczenie. Kafelki podłogowe doskonale sprawdzą się przede wszystkim w kuchni oraz łazience, przy czym zarówno w pierwszym jak i drugim pomieszczeniu konieczne będzie zastosowanie posadzek antypoślizgowych. W przeciwnym razie bardzo łatwo może dojść do nieszczęśliwego wypadku, zwłaszcza jeśli na podłodze znajdzie się choć odrobina wody czy też w przypadku kuchni soków czy innych napojów. Nie można zapominać również o tym, że posadzka w kuchni powinna być odporna na odpryskiwanie i stłuczenia, nierzadko zdarzy się bowiem, że niezdarne ręce upuszczą na nią czy to miskę czy szklankę. W wyniku zderzenia z delikatnym materiałem uszkodzeniu mogą ulec nie tyle same naczynia, co posadzka. W pokojach z pewnością o wiele lepiej sprawdzą się panele podłogowe, rekomendowane również dla osób cierpiących na alergię. Utrzymanie w czystości posadzki z takiego materiału nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy jedynie raz na dwa czy trzy dni przetrzeć podłogę płynem pielęgnacyjnym i już można cieszyć się czystością. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać ze środkami do polerowania, czasami sprawiają one bowiem, że posadzka jest bardzo śliska. Jeśli pokoje wyposażone jedynie w panele wydają się nam nieco niekompletne zawsze możemy postawić na dywany, które sprawiają, że pomieszczenia są znacznie bardziej przytulne.

Ogrzewanie podłogowe

2 listopada 2014 | Kategoria: Budowa | Tagi: , , , ,

Ogrzewanie podłogowe Nowoczesne rozwiązania zdają się przypadać do gustu coraz większej liczbie osób, jeśli zatem zależy nam na podążaniu za tym trendem powinniśmy zainteresować się ogrzewaniem podłogowym. Budowa domu nieodłącznie wiąże się z koniecznością wyboru systemu grzewczego, kto wie może zatem takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak zdecydujemy się na taki wybór, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze sposobem działania takiego systemu grzewczego. Z jednej strony bowiem możemy stosować go we wszystkich pomieszczeniach, z drugiej najbardziej praktyczny będzie w wybranych miejscach naszego domu, najczęściej do instalacji takiego ogrzewania wybiera się łazienki oraz salony, czyli największe pomieszczenie w każdym domu. Warto wspomnieć o tym, że dzięki ekologicznym i nowoczesnym rozwiązaniom energia potrzebna do wprawienia w ruch podłogowego systemu grzewczego może być pozyskiwana z alternatywnych źródeł na czele z kolektorami słonecznymi. Jeśli tylko zainstalujemy je na dachu naszego domu całym rokiem bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów eksploatacyjnych będziemy mogli cieszyć się ciepłymi pomieszczeniami. Wprawdzie w naszym klimacie zapewnienie ciepła wszystkim pomieszczeniom może okazać się bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania, niemniej jednak jeśli pod ogrzewanie podłogowe zaadaptujemy dwa czy trzy pomieszczenia dobrej jakości kolektor słoneczny na pewno będzie w stanie sprostać takiemu zadaniu. Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest zadaniem łatwym i bez wątpienia wymaga szeregu ściśle określonych działań. Przede wszystkim składa się ona z kilku integralnych elementów, do których należy zaliczyć izolację przeciwwilgociową czy też izolację cieplną. Bez takich elementów działanie tego systemu grzewczego byłoby nieefektywne. Już na etapie montażu pierwszych części będziemy musieli zdecydować się, jaki rodzaj posadzki będziemy chcieli zastosować w pomieszczeniu, każdy z materiałów ma bowiem różną zdolność do przewodzenia ciepła.

 

Blog hobbistyczny na temat budowy domu.

O stronie

Możliwość zamieszkania w nadmorskich miejscowościach bardzo silnie oddziałuje na wiele osób. Któż nie chciałby budzić się każdego ranka, słyszeć szumu morza i w kilka minut móc dotrzeć na skąpaną w blasku słońca plażę? Marzenia o mieszkaniu nad morzem może okazać się rzeczywistością, jednak budowa domu w takim miejscu jest bardzo dużą i kosztowną inwestycją. Przede wszystkim ze względu na trudności z wykupieniem odpowiedniej działki, dostępność wolnej przestrzeni wciąż jest bowiem niewystarczająca. Poza tym warto zdawać sobie również sprawę z tego, że mieszkanie w takiej okolicy ma swoje ujemne strony na czele z zagrożeniem zalaniem.